KGU02ACG1C4R0BP
KGU02ACG1C4R0BP
Reference Only
KGU02ACG1C4R0BP
Characteristic Data: https://ele.kyocera.com/assets/products/capacitor/characteristic-data/KGU02ACG1C4R0B-DATA.pdf; S-parameter (Series): https://ele.kyocera.com/assets/products/capacitor/s-parameter/KGU02ACG1C4R0B_Spara_Series.s2p; S-parameter (Shunt): https://ele.kyocera.com/assets/products/capacitor/s-parameter/KGU02ACG1C4R0B_Spara_Shunt.s2p; SPICE Netlist: https://ele.kyocera.com/assets/products/capacitor/netlist/KGU02ACG1C4R0B_SPICE_Netlist.mod; Q-value: https://ele.kyocera.com/assets/products/capacitor/q-value/KGU02ACG1C4R0B-Q.csv; Environmental data: ; Type: High-Q KGU; Size Code (EIA): 01005; Dimension (L): 0.4±0.02mm; Dimension (W): 0.2±0.02mm; Dimension (T): 0.2±0.02mm; Temperature characteristics: CG(JIS); Operating Temperature Range (Min.): -55; Operating Temperature Range (Max.): 125; Max. Capacitance Change in the Temperature: 0±30ppm/℃; Capacitance: 4pF (4R0); Capacitance Tolerance: B (±0.1pF); Rated Voltage [Vdc]: 16; Tanδ: ; Q: 480; Packaging style (Reel dia./pitch): φ180/1mm; Quantity per Package: 40000pcs.; Weight [mg]: 0.080; Standard/Optional: Standard; RoHS Compliance: Yes; Series: KGU
Manufacturer:
Kyocera
Category:
Passive Components
Sub Category:
Ceramic Capacitors
Kyocera
Product Description