MJE13008
Reference Only
MJE13008
Mounting: Through-Hole; Case: TO-220; Configuration/: NPN High Voltage; Polarity: NPN; IC(max): 12A; PD(max): 100W; VCEO(max): 300V; hFE(min): 8; hFE(max): 40; @VCE: 5V; @IC: 5A; VCE(SAT)(max): 1.5V; @IC: 8A; @IB: 1.6A; Cob(TYP)in pF: 180pF; Cob(max) in pF:  - ; fT(TYP)in MHz:  - ; fT(min)in MHz: 4MHz; :
Product Description