MJE13006
Reference Only
MJE13006
Mounting: Through-Hole; Case: TO-220; Configuration/: NPN High Voltage; Polarity: NPN; IC(max): 8A; PD(max): 80W; VCEO(max): 300V; hFE(min): 8; hFE(max): 60; @VCE: 5V; @IC: 2A; VCE(SAT)(max): 2V; @IC: 5A; @IB: 1A; Cob(TYP)in pF: 100pF; Cob(max) in pF:  - ; fT(TYP)in MHz:  - ; fT(min)in MHz: 4MHz; :
Product Description