MJE13005
Reference Only
MJE13005
Mounting: Through-Hole; Case: TO-220; Configuration/: NPN High Voltage; Polarity: NPN; IC(max): 4A; PD(max): 2W; VCEO(max): 400V; hFE(min): 10; hFE(max): 60; @VCE: 5V; @IC: 1A; VCE(SAT)(max): 600mV; @IC: 2A; @IB: 500mA; Cob(TYP)in pF: 130pF; Cob(max) in pF:  - ; fT(TYP)in MHz:  - ; fT(min)in MHz: 4MHz; :
Category:
Discrete Semiconductors
Sub Category:
Transistors
Central Semiconductor
Product Description